صفحه اصلی » سیاسی » احزاب و تشکل‌ها » اظهارنظرهای رئیس جمهور خوراک خبری رسانه های معاند و ضدانقلاب

در رسانه های بیگانه چه گذشت؟ (قسمت هشتم)

اظهارنظرهای رئیس جمهور خوراک خبری رسانه های معاند و ضدانقلاب

روحانی در حالی از دین دولتی و دولت دینی سخن راند که رهبر معظم انقلاب در سال 92 فرمودند: این حرفها یعنی چه؟ دولت دینی با دین دولتی هیچ فرقی ندارد. دولت جزو مردم است؛ دین دولتی یعنی دین مردمی؛ همان دینی که مردم دارند، دولت هم همان دین را دارد…

تاریخ انتشار: ۰۸:۴۹ - شنبه ۱۳۹۳/۰۳/۱۷

صاحب نیوز- سرویس رصد: فعالیت زیاد و هجمه رسانه های مکتوب معاند و ضد انقلاب در کنار شبکه های رنگارنگ و متنوع صوتی و تصویری در سال های اخیر باورها و مبانی دینی و سیاسی کشور را هدف گیری کرده اند و بر احدی پوشیده نیست که اطلاع رسانی، پاسخگویی و شفاف سازی یکی از وظایف رسانه های جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی است و صاحب نیوز با استناد به آیه شریفه “إن جائکم فاسق بنبأ فتبینوا” (اگر فاسقی برای شما خبر آورد تحقیق کنید و بدون تحقیق آن را نپذیرید) فراخور وظیفه ذاتی خود در راستای پاسخگویی به شبهات جبهه ضد انقلاب رصد این رسانه ها را در دستور کار خود قرار داده است. اظهارات اخیر دکتر روحانی و پخش کلیپ سخنرانی فرمانده کل سپاه پاسداران در خصوص نقش سپاه در انتخابات و حوادث سال 88 دو عنوان مهم خبری رسانه های ضد انقلاب در هفته گذشته بودند.

***

آقای روحانی برای رسانه های معاند خوراک خبری آماده نکنید

اظهار نظرهای اخیر رییس جمهور در همایش هایی که غالبا وجهه فرهنگی ندارد، بازخوردها و واکنش های زیادی با خود همراه داشته است. اظهارات اخیر روحانی بعضاً ما را به یاد سخنرانی ها و مواضع نظریه پردازان دوره اصلاحات و توسعه سیاسی می اندازد. امید است که رییس جمهور به مسیری غلطی که دولت اصلاحات بر آن وارد شد پا نگذاشته باشد، که مقصد این مسیر تکراری تغییر نمی کند.

2هفته قبل نیز روحانی گفته بود: نمی توان به زور و شلاق مردم را به بهشت برد؛ روحانی در ادامه سخنان روحانی گفته بود: «اینقدر در زندگی مردم مداخله نکنید، ولو به خاطر دلسوزی. بگذاریم مردم خودشان راه بهشت را انتخاب کنند.»

سخنان روحانی و وزیر ارشاد دولت در خصوص ممیزی کتاب و… برخی مباحث فرهنگی نیز انعکاس و حواشی خاص خودش را داشته است.

روحانی هفته گذشته در دیدار کارکنان سازمان حفاظت محیط زیست و نهادهای مدنی که در آستانه روز جهانی محیط زیست انجام شد، گفت: “بعضی بیکار هستند و دچار توهمات می‌شوند و عده‌ای مدام غصه دین و آخرت مردم را می‌خوردند در حالی که نه می‌داند،‌ دین چیست و نه آخرت. اما همیشه قصه آخرت را می خورند.”

وی در مور رابطه دین و دولت نیز گفت: “دولت دینی خوب است، اما در مورد دین دولتی باید بحث کنیم.”

روحانی در حالی از دین دولتی و دولت دینی سخن راند که 19 آذر سال 1392 رهبر معظم انقلاب در جمع اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی در حضور رییس جمهور محترم به عنوان رییس این شورا فرمودند:

«ما مسئولیت شرعی داریم، مسئولیت قانونی داریم در قبال فرهنگ کشور و فرهنگ عمومی کشور. و البته می‌بینیم در بعضی از مطبوعات، نوشته‌ها، گفته‌ها، بعضی‌ها با عنوان کردن‌ “دین دولتی” و “فرهنگ دولتی” می خواهند نظارت دولت را محدود کنند و تخریب کنند و به‌اصطلاح یک اَنگ غلطی و مخالفتی به آن بزنند که آقا، اینها می خواهند دین را دولتی کنند، فرهنگ را دولتی کنند! این حرف ها یعنی چه؟ دولت دینی با دین دولتی هیچ فرقی ندارد. دولت جزو مردم است؛ دین دولتی یعنی دین مردمی؛ همان دینی که مردم دارند، دولت هم همان دین را دارد. دولت، وظیفه برای ترویجِ بیشتر [دین] دارد. هر کسی هر توانی که دارد، باید خرج کند»

دین دولتی

همین سخنان روحانی راه را برای تحلیل و بررسی رسانه های آن سوی مرزها اتوبان کرد:

1- بی بی سی فارسی، وب سایت شبکه تلویزیونی بی بی سی فارسی، سخنان روحانی را با “عده‌ای متوهم مدام غصه دین و آخرت مردم را می‌خورند “تیتر کرد تا به نوعی اختلاف دیدگاه های رییس جمهور کشور را با روحانیون و مسئولین کشور برجسته کند.

2- رادیو فردا “برخی غصه دین مردم را می‌خورند، اما نمی‌دانند دین چیست” سخنان روحانی را رسانه ای کرد.

3- وب سایت شبکه صدای آمریکا دهم خرداد ماه با “عده ای متوهم غصه آخرت مردم را می خورند به اظهارات روحانی پرداخت”.

4- وب سایت آلمانی دویچه وله سخنان روحانی را با عنوان “دین را نباید دست دولت بدهیم” منعکس کرد.

5- العربیه فارسی سخنان روحانی را با عنوان “عده ای مدام غصه دین و آخرت مردم را می خورند، اما نه می دانند دین چیست و نه آخرت” منعکس کرد.
در هفته ای که گذشت این اظهار نظرهای رییس جمهور موضع گیری چهره های داخلی را نیز به همراه داشت. آیت الله مصباح یزدی در واکنش به اظهارات اخیر رییس جمهور در جمع اعضاي کاروان پياده عازم حرم امام خميني(ره) در سخنانی صریح گفت: “کسانی که نگرانی علما و تجمع روحانیون در فیضیه را به توهم متهم می کنند دینشان را از فیضیه گرفته اند یا انگلیس؟/ با تعارف های توخالی و نام بردن از مقام معظم رهبری نمی توانند مردم را فریب دهند.”

موضع گیری صریح آیت الله مصباح یزدی خود موضع گیری و تحلیل های رسانه ای معاند را به همراه داشت:

سایت خودنویس اعتراض آیت الله مصباح به روحانی را با تیتر “خطاب به روحانی: تو دینت را از انگلستان یاد گرفته‌ای” محمدتقی مصباح یزدی با حمله بی‌سابقه به رئیس دولت تدبیر و امید، حسن روحانی را به انگلیسی بودن متهم کرد” رسانه ای کرد.

رادیو زمانه نیز این صحبت را با “مصباح به روحانی: دین‌ات را از فیضیه یاد گرفته‌ای یا از انگلستان؟” تیتر کرد.

رادیو زمانه با تیتر “دادستان کشور هم علیه روحانی به میدان آمد” محسنی اژه‌ای را نیز به جمع منتقدین اظهارات اخیر رییس جمهور افزود و گفت: دادستان کشور سخنان وی درباره عدم دخالت در زندگی خصوصی، «هدایت مردم به بهشت» و سیاست «برد ـ برد» در مذاکرات هسته‌ای را به باد انتقاد گرفت.

محسنی اژه‌ای همچنین گفت: «برخی امروز بیان می‌کنند که به بهشت و جهنم مردم کاری نداشته باشید این‌گونه تفکرات به سخره گرفتن زحمات مراجع تقلید، علما و حوزه‌های علمیه است.»

کلیپ سخنان فرمانده کل سپاه پاسداران

پخش کلیپی از برش سخنان فرمانده کل سپاه پاسداران از سر تیتر خبرهای رسانه های معاند و مغرضی همچون شبکه بی بی سی فارسی بود. این خبر در ابتدا درباره فضای انتخابات سال 88 که توسط محمد نوری‌زاد، یکی از عناصر ضدانقلاب صورت گرفته، بهانه ای را ایجاد کرده است تا دست‌اندرکاران تلویزیون سلطنتی انگلستان تکرار ادعای تقلب در انتخابات 88 را در دستور کار خود قرار دهند. اما نگاهی دقیق‏تر به تلاش‎ فراوان و البته سختکوشانه بی بی سی برای فضاسازی به بهانه انتشار این ویدئو این حقیقت را افشا می کند که رسانه دولت انگلیس بیش از آنکه به دنبال اثبات ادعای کم مایه تقلب در انتخابات 88 باشد، به دنبال ترمیم وجهه رسانه‎ خود به عنوان رسانه دامن زننده به این دروغ بزرگ رسانه ای بوده است.

فرمانده سپاه

گروه سیاسی رجانیوز در یک گزارش به هنگام و مفید به تحلیل این سخنان پرداخت. رجا با تیتر “پرکردن آرشیو خالی پروژه تقلب در انتخابات با اسنادی که اقناع کننده نیست/ چرا رسانه انگلیس از یک اظهار نظر معمولی منتسب به فرمانده سپاه هم برای اثبات تقلب در انتخابات نمی‎گذرد؟!/  بی‎بی‎سی ‏بیش از تلاش برای اثبات تقلب در انتخابات، بدنبال توجیه مخاطب؛ باور کنید دروغ نگفتیم!‏” این کلیپ را کنکاش و تحلیل کرد. اگر این کلیپ را دیده باشید حتما متوجه می شوید که فرمانده کل سپاه از نظارت بر انتخابات برای جلوگیری از نفوذ نیروهای افراطی اصلاح طلب در انتخابات و دغدغه نیروهای انقلابی صحبت می کند و نه از ممانعت از پیروزی اصلاح طلبان در انتخابات. رسانه های بیگانه با هیجان زیاد این سخنان را به عنوان شاهدی برای دخالت سپاه در انتخابات و علت شکست کاندیداهای اصلاح طلب عنوان می کنند.

مدیریت سپاه و بسیج در کنترل اغتشاشات بعد از 29 خردادماه 1388 هم مطلب جدیدی نبود که در این کلیپ به آن اشاره می شود. جنجال رسانه ای ناشیانه ای از این دست شاید روی افراد کم اطلاعی که این کلیپ را ندیده اند موثر باشد.

سحام نیوز سایت شخصی مهدی کروبی این کلیپ را به عنوان اقرار به کودتای انتخاباتی ۸۸ تیتر کرد. صدای آمریکا و رسانه هایی از این دست همگی به بازنشر خبر و کلیپ مذکور پرداختند.

علی مطهری؛ همچنان نماینده ای خبرساز: مجلس بعد از وقایع ۸۸ به دکور تبدیل شد

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و فرزند شهید مطهری که در سال های اخیر به اظهار نظرهای جنجالی شهره آفاق است این بار اظهاراتش دستمایه خبری وب سایت ضد دینی و ضد انقلابی بالاترین قرار گرفت. مطهری در گفتگو با ویژه نامه «یاد» روزنامه «فرهیختگان» که پایگاه خبری انتخاب آن را آنلاین کرده است در بخشی از این گفتگو با اشاره به دوران ریاست جمهور محمود احمدی‌نژاد گفت: با توجه به حمایت‌هایی که از رئیس دولت‌های نهم و دهم می‌شد بویژه پس از حوادث سال ۸۸ که «لولویی به نام فتنه‌گران» درست کردند، نظارت مجلس بر دولت را به اسم زنده کردن «فتنه» سرکوب می‌کردند و درنتیجه مجلس نه تنها دیگر در راس امور نبود، بلکه به یک دکور نمایشی تبدیل شده بود.

علی مطهری

بالاترین اظهارات مطهری درباره امام خمینی رحمت الله علیه را برجسته می کند و به نقل از وی می گوید:

“به طور کلی درباره برخی رفتارهای امام که به نظر می‌رسد که با استقلال مجلس یا آزادی بیان منافات داشته، باید توجه داشته باشیم که این رفتارها در دوران ابتدای پیروزی انقلاب یا در شرایط جنگی بوده است و به همین دلیل قابل توجیه است، همان طور که در اواخر جنگ ایشان به این مطلب اشاره کردند و فرمودند که از این پس همه اقدامات براساس قانون خواهد بود. برخی این اشتباه را مرتکب می‌شوند و می‌خواهند آن رفتارها را به امروز که در شرایط عادی هستیم سرایت دهند. مثلا می‌گویند در زمان امام چندین روزنامه با هم توقیف شد و امروز هم باید چنین اقداماتی انجام شود، در حالی که آن قضیه مربوط به زمان جنگ است که برخی روزنامه‌ها پشت جبهه و روحیه مردم را تضعیف و مانند ستون پنجم عمل می‌کردند.”

مخالفت با بحث درباره توافقنامه ژنو «خط قرمز مصنوعی» است و «تسخیر» سفارت آمریکا به ضرر انقلاب تمام شد هم باز از بخش های قابل تامل و بررسی مطهری در این مصاحبه است که البته از مطهری شنیدن مواضعی از این دست مسئله ای نوپدید و عجیب به شمار نمی آید.

جام برزیل و آزادی ایرانی!!

رادیو زمانه با گزارش آزادی‌های ساعتی در جام جهانی به قلم رضا حاجی‌حسینی به بهانه آغاز جام جهانی و حضور تیم ملی در برزیل به داستان تکراری و نخ نمای نبود آزادی در ایران پرداخت.

در بخشی از این یادداشت آمده است:

“آیا دولت حسن روحانی که دست‌کم در توییتر، شادی را حق مردم می‌داند و معتقد است که نباید به رفتارهای از روی شادی سخت گرفت، می‌تواند فرصتی یکسان برای حضور همه مردم در شادی‌های احتمالی جام جهانی فراهم کند؟”

وقایع پس از انتخابات سال ۱۳۸۸، در کنار تحمل چند سال تحریم و فشار اقتصادی، نیاز به تخلیه هیجان‌های جمعی را در ایرانیان بیش از پیش بالا برده است و پیروزی‌های ورزشی می‌توانند فرصتی باشند برای بازسازی اعتماد به نفس و غرور از دست رفته‌ای که به این آسانی‌ها دوباره به دست نمی‌آید.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

پانزده − 9 =