صفحه اصلی » حوزه و دانشگاه » نامه شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان اصفهان به نمایندگان مجلس درباره بودجه ۹۹

نامه شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان اصفهان به نمایندگان مجلس درباره بودجه ۹۹

نامه شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان اصفهان خطاب به نمایندگان شهر اصفهان در مجلس شورای اسلامی امروز تقدیم نمایندگان مجلس شهر اصفهان خواهد شد.

تاریخ انتشار: ۱۶:۴۶ - یکشنبه ۱۳۹۸/۱۰/۱

به گزارش صاحب نیوز؛ نامه شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان اصفهان خطاب به نمایندگان شهر اصفهان در مجلس شورای اسلامی که امروز تقدیم نمایندگان مجلس شهر اصفهان خواهد شد.

متن این نامه یه شرح زیر است:

اینجوری نیست که ما هیچ مشکلی نداریم، هیچ مشکلی در کار ماها نیست، فقط دشمن خارجی است که دارد مشکل ایجاد می کند؛ نه، مگس روی زخم می نشیند، زخم را خوب کنید، زخم را نگذارید به وجود بیاید ما اگر مشکل داخلی نداشته باشیم آمریکا نمیتواند هیچ غلطی بکند. مقام معظم رهبری (19 دی ماه 96)

 

سرکار خانم ناهید تاج الدین

نماینده محترم مردم شریف اصفهان در مجلس شورای اسلامی

سلام علیکم؛

همانطور که مستحضر هستید یکی از اصلی ترین زخم های اقتصاد کشور ساختار بودجه بوده که به علت وابستگی زیاد آن به نفت، آن هم در شرایطی که کشور در تحریم های ظالمانه به سر می برد مشکلاتی را بیش از پیش به وجود آورده است.

با توجه به فرمایشات رهبر انقلاب مبنی بر اصلاح ساختار بودجه 98 در چهارماهه ابتدای سال 98 متاسفانه تاکنون نه تنها هیچ اصلاحیه ای در بودجه 98 رخ نداده است، بلکه همین روند برای بودجه سال 99 نیز در پیش گرفته شده است.

لذا جریان دانشجویی دانشگاه های استان اصفهان برخود لازم می داند ایراداتی که در بودجه 99 موجود بوده را مطرح نماید و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی را از تَکرار 98 ی دیگر بر حذر دارد:

  • در آمد پیش بینی شده برای بودجه سال 98 ، حاصل از فروش روزانه 1.5 میلیون بشکه نفت بود، که محقق نشد. این عدد در بودجه 99 به فروش روزانه 1 میلیون بشکه نفت رسیده است. حال آنکه فروش فعلی نفت، چیزی در حدود روزانه 300 هزار بشکه است. سوال این است که کدام منطقی می پذیرد که بودجه کشور را در شرایط تشدید تحریم ها و با تجربه بودجه تحقق نیافته سال 98، بر مبنای بیش از 3 برابر آنچه امروز توان فروش آن را داریم، ببندیم؟

 

  • علی رغم آنکه فساد و رانت گسترده ای از ارز 4200 تومانی ایجاد شده است و هیچ اصلاحی در خصوص یارانه کالاهای اساسی صورت نگرفته است، دولت در لایحه بودجه سال 99 نیز، حدود 10.5 میلیارد دلار برای تامین آن اختصاص داده است. با توجه به گزارش 8 ماهه عملکرد منابع بودجه 98 در سال جاری، درآمد نفتی کافی برای تخصیص ارز 4200 تومانی محقق نشد و پیش بینی می شود در سال آینده هم وضعیت اینگونه باشد.

 

  • میزان افزایش درآمدهای مالیاتی نشان دهنده آن است که دولت هیچ تصمیمی در خصوص لغو معافیت های مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتی موجود ندارد. در حالی که بخش عظیمی از کسری بودجه هایی که هر ساله اتفاق می افتد می تواند از این طریق تأمین گردد. میزان مالیات دریافتی از شرکت های دولتی در بودجه 99 حدود 2 درصد افزایش داشته است اما دولت پیش بینی کرده است که مالیات دریافتی شرکت های خصوصی 27 درصد افزایش پیدا کند. همچنین میزان مالیات دریافتی از کارکنان دولت 6 درصد رشد کرده ولی برای مالیات دریافتی از کارکنان بخش خصوصی – عموما کارگران – حدود 31 درصد رشد پیش بینی شده است که با توجه آنکه نه میزان افزایش حقوق کارکنان بخش خصوصی به این میزان خواهد بود و نه اینکه تعداد کارگران کشور رشد چندانی داشته است این عدد به نظر غیرواقعی به نظر می رسد!

 

  • درآمد زایی دولت از طریق فروش دارایی های دولت یعنی تَکرار خصوصی سازی های پر از فسادی که امروزه شاهد آن بودیم، اما در مقیاسی بزرگتر و در اصل پیدا کردن چاه نفتی دیگر است برای جبران کسری بودجه. فروش دارایی های دولت در بودجه 98 حدود 4 هزار میلیارد تومان بوده و در بودجه 99 این رقم به 50 هزار میلیارد تومان رسیده است.

 

  • به نظر می رسد دولت برای اصلاح نظام یارانه ای تنها اقدامی که در سال 99 در نظر گرفته است، افزایش قیمت گازوئیل باشد. با آنکه این اقدام برای دولت هزینه ای ندارد اما برای مردم هزینه سنگینی خواهد داشت، در حالی که دولت برای کاهش هزینه های این بخش می تواند سهمیه خودروهای لوکس را حذف کند و به افراد دارای چند خودرو تنها یک سهمیه دهد و از پرداخت سهمیه به خودرو اجتناب کند و با پرداخت یارانه به افراد بازار بنزین را تشکیل دهد.

 

  • بودجه شرکت های دولتی از 1277 هزار میلیارد تومان در سال 98 به 1484 هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه 99 افزایش پیدا کرده است و این یعنی رشد 16 درصدی بودجه شرکت های دولتی نسبت به سال 98 که نشان دهنده ریخت و پاش دولت در شرایط جنگ اقتصادی و تحریم های ظالمانه و هدفمند در بودجه 99 است.

 

  • به نظر می رسد که در موضوع الزام بانک ها به خرید اوراق از دولت، سناریوی دولت آن است که ابتدا خود را به بانک های دولتی بدهکار کند و سپس بانک های دولتی را به بانک مرکزی بدهکار کند و سپس این بدهی را به بدهی خود تبدیل کرده و بعد از آن با یک حرکت حسابداری، بدهی های خود به بانک مرکزی را با منابع آزاد شده از محل تغییر نرخ تسعیر ارز با بانک مرکزی تهاتر کند!

 

ایرادات مفصل و مبسوط دیگری نیز در لایحه تنظیم شده توسط دولت در بحث بودجه کشور در سال 99 وجود دارد که شرح و بسط آن، نزد کارشناسان موجود و قابل ارائه است، لذا باتوجه به نکات مطرح شده انتظار میرود شخص جنابعالی و علی الخصوص نمایندگان کمیسیون تلفیق مجلس به تالش جهت رد کلیات الیحه بودجه 99 کشور اهتمام ورزند و در اصالح ساختار الیحه بودجه اقدام نمایند.

 

یکم دیماه 98

شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان اصفهان

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

20 − نه =