صفحه اصلی » استان » امام علی(ع) در معرفی سبک زندگی، «حق» را مرکز پرگار زندگی می دانست

استاندار:

امام علی(ع) در معرفی سبک زندگی، «حق» را مرکز پرگار زندگی می دانست

استاندار اصفهان گفت: امام علی(ع) در معرفی سبک زندگی برای بشریت، حق را نقطه و مرکز پرگار زندگی دانسته و می فرماید«اعرف الحق تعرف اهله» او حق و عدالت فردی و اجتماعی را آزادی و اختیار را، دانش و بینش و وفا را از مولفه های اصلی جامعه تمدن اصلی می شناسد. نهج البلاغه او و طریق سعادت است.

تاریخ انتشار: ۱۴:۲۰ - پنجشنبه ۱۳۹۸/۱۰/۲۶

به گزارش صاحب نیوز؛ عباس رضایی ، استاندار اصفهان پیش از ظهر امروز در آیین اختتامیه کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمومنین امام علی(ع) اظهار داشت: “الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي لَا يَبْلُغُ مِدْحَتَهُ الْقَائِلُونَ وَ لَا يُحْصِي نَعْمَاءَهُ الْعَادُّونَ وَ لَا يُؤَدِّي حَقَّهُ الْمُجْتَهِدُونَ الَّذِي لَا يُدْرِكُهُ بُعْدُ الْهِمَمِ وَ لَا يَنَالُهُ غَوْصُ الْفِطَنِ”، سپاس و ستایش خدای را سزاست که سخنوران سخن از ستودن او عاجز و ریاضی دانان و حساب گران جهان از شمارش نعمت های او ناتوان و پژوهشگران و محققان از توصیف او درمانده اند. خدای که افکار ژرف اندیش بشری قادر به درک او نیست و غواصان دریایی مواج علوم و معارف به ساحت دامن او نخواهند رسید.

وی افزود: درود و سلام خداوند و ملائکه به ظهور و تجلی غیب الهی حضرت ختمی مرتبت پیامبر خاتم محمد مصطفی (ص)، آری اینگونه ستایش حق در آغاز کلام از زبان کسی آوردند که خود نماد تمام نمای حق تعالی و تجسم صفات حکیمانه و عادلانه خداوند است. او که سرآغاز دین را در معرفت حق می داند و کمال معرفتش را در باور به او و کمال باورش را در یکتایی و بی همتایی و کمال یکتایی او را در اخلاص معرفی می کند و خود تبلور و تجسم اخلاق است یعنی مولی الموحدین امام المتقین یعقوب الدین علی ابن ابیطالب (ع) «از علی آموز اخلاص عمل» آری معرفت به وجود علی (ع) در دو بعد ظاهر و باطن تفسیر می شود . معرفت به ظاهر او به عنوان حجت خدا و مظهر ولایت الهی مستلزم اطاعت اوست.

استاندار اصفهان تصریح کرد: او مهم تر از آن معرفت به ساحت طن اوست یعنی معرفت به وجود نوری که او وجهه الله است و مصداق الله نورالسماوات والارض است. این ساحت مبدأ و مشعل هدایت بشریت و چشمه حیات انسانیت است. در اینجا می گویند همانگونه که خداوند خود را در کلامش یعنی قرآن کریم کریمانه به انسان معرفی کرد وجود نورانی حضرت امیر نیز خود را در کلامش یعنی مجموعه نفیس نهج البلاغه به بشریت شناسایی نمود.

وی افزود: حضار محترم علی (ع) برای انسان رسالتی در حکمت آفرینش بیان داشت که هیچ راهی برای تفسیر آن رسالت جز تمسک به رسالت الهی نیست باور ها اندیشه ها و رفتارهای انسانی کوشش متنوع در تبلور زندگی اوست. یعنی رسالت انسان در آرزوهای بی سر و ته و خیالات بی اساس که گاه در توهمات و تخلیات انسان جولان داده می شود نیست بلکه آرمان وآرزوهای انسان را در گذر زندگی آدمی یعنی در تاریکی و روشنایی، دانایی و نادانی، در خوشی و ناخوشی در کوزه آدم سازی یعنی دنیای پر تلاطم تفسیر می کند. او انسان را در این کره خاکی مشتاق و عاشق می سازد.

رضایی ادامه داد: شوق و اشتیاقی که سبک زندگی را در زیبایی، دانایی و هوشمندی، هویت، کرامت، قناعت و محبت آراسته می داند و از آزمندی، هوس بازی، حسادت، تنهایی، جنگ، غرور، خیانت، دزدی، قتل، اسراف، کفران، فریب، نیرنگ، و ناشکیبایی پیرایش می سازد.

وی افزود: امام علی(ع) در معرفی سبک زندگی برای بشریت، حق را نقطه و مرکز پرگار زندگی دانسته و می فرماید«اعرف الحق تعرف اهله» او حق و عدالت فردی و اجتماعی را آزادی و اختیار را، دانش و بینش و وفا را از مولفه های اصلی جامعه تمدن اصلی می شناسد. نهج البلاغه او و طریق سعادت است.

استاندار اصفهان بیان کرد: آری انسان مولود پیشرفت و توسعه ماشینی کنونی نیاز مبرم به کوشش و تلاش در ترسیم بهترین سیستم تلفیق میان آرمان های بشریت و دنیای مدرن دارد و این سیستم حاصل نمی گردد مگر در ژرف اندیشی در سخن امیر که امیر سخن در سر لوحه تاریخ بشز قرار گرفته است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد