صفحه اصلی » مذهبی » آیا دست بر سر گذاشتن هنگام شنیدن نام مبارک حضرت حجت(عج) مبنای روائی و دینی دارد؟

جمعه های انتظار؛

آیا دست بر سر گذاشتن هنگام شنیدن نام مبارک حضرت حجت(عج) مبنای روائی و دینی دارد؟

برخاستن هنگام شنیدن نام قائم یک نوع عمل مستحبى است و در زمان امام صادق (ع) در میان شیعیان معمول بوده است. این نوع قیام تعظیم در هنگام ذکر لقب مخصوص حضرت حجت(عج)، از قدیم الأیام در میان تمام شیعیان مرسوم بوده است.

تاریخ انتشار: ۰۷:۵۷ - جمعه ۱۳۹۸/۱۱/۴

به گزارش صاحب نیوز؛ دست بر سرگذاشتن هنگام بردن نام امام زمان -عج- و یا سلام بر آن حضرت نوعی احترام و تعظیم برای ایشان و نیز اعلام تسلیم بودن برای آن حضرت و آماده بودن برای خدمت به ایشان و پا در رکاب بودن ایشان است.

«قائم» در بخشی از روایات به عنوان یکی از القاب امام زمان(عج) شمرده شده است. به عنوان نمونه امام صادق(ع) فرموده‌اند: او (مهدی) قائم نامیده شده زیرا به حق قیام می‌کند.

از امام جواد(ع) هم پرسیدند: چرا او (مهدی) را قائم می‌نامند؟ فرمود: زیرا او پس از فراموش شدن نام و یادش، قیام می‌کند.

جواد حیدری، کارشناس مرکز ملی پاسخگویی در این رابطه می گوید:

برخاستن هنگام شنیدن نام قائم یک نوع عمل مستحبى است و در زمان امام صادق (ع) در میان شیعیان معمول بوده است. مرحوم محدث نوری رحمت الله علیه درباره قیام و دست گذاردن بر سر می‌نویسد: «این نوع قیام تعظیم در هنگام ذکر لقب مخصوص حضرت حجت(عج)، از قدیم الأیام در میان تمام شیعیان؛ اعم از عرب و عجم و ترک و دیلم، در تمام شهرها و کشورها؛ مرسوم بوده است. (1)

امام صادق (ع) در حکمت این امر فرموده اند: «غیبت ایشان طولانی است و چون رأفت امام به کسانی که دوستش دارند، زیاد است، هرکس او را به این لقب ـ که اشاره به دولت ایشان دارد و حسرت بر غربت ایشان را می‌رساند ـ یاد کند، امام به او نظر می‌کند و از جمله چیز‌هایی که نشان تعظیم است، برخاستن بنده هنگام نگاه کردن مولا به او است.(2)

در روایتی که مربوط به امام رضا (ع) است، عبارت «رفع راسه» برای نام قائم نیست بلکه وقتی شاعری نزد امام شعر خواند حضرت سرش پایین بود وقتی شعرش نزد امام تمام شد، حضرت سرش را بالا گرفت و برای او دعا کرد.

ولی در جایی دیگر نقل شده است که امام رضا (علیه السلام) وقتی نام مقدس حضرت قائم (عج) را شنیدند؛ قیام کرده و دست بر سر نهادند و فرمودند: «اللهم عجّل فرجه و سهّل مخرجه».(3)

پی نوشت ها:
1. النجم الثاقب ، ص 605 .
2. منتخب الاثر، ص۶۴۱٫
3. الزام الناصب ، ج‏1، ص: 249

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد