صفحه اصلی » اجتماعی » فرسایش خاک سالانه ۱۲۰ میلیارد تومان به استان اصفهان خسارت وارد می کند

فرسایش خاک سالانه ۱۲۰ میلیارد تومان به استان اصفهان خسارت وارد می کند

منصور شیشه فروش در گرامیداشت روز جهانی تالاب ها با تاکید بر اینکه تبدیل تالاب بین المللی گاوخونی به منطقه شکار ممنوع ضروری است، گفت: هم اکنون پنج درصد از این تالاب ارزشمند مرطوب است.

تاریخ انتشار: ۱۰:۲۲ - شنبه ۱۳۹۸/۱۱/۱۲

به گزارش صاحب نیوز؛ همایش روز جهانی تالاب ها با حضور مردم شهر ورزنه، فعالان محیط زیست و اقشار مردم روز گذشته در حاشیه تالاب بین المللی گاوخونی و دانشگاه پیام نور واحد ورزنه برگزار شد.

مدیرکل ستاد مدیریت بحران استان اصفهان با تاکید بر اینکه تبدیل تالاب بین المللی گاوخونی به منطقه شکار ممنوع ضروری است، گفت: هم اکنون پنج درصد از این تالاب ارزشمند مرطوب است.

منصور شیشه فروش در گرامیداشت روز جهانی تالاب ها که در کنار تالاب گاوخونی برگزار شد، اظهار کرد: تالاب بین المللی گاوخونی ۴۷ هزار هکتار وسعت دارد از این  رو درخواست ما این است که این تالاب  به منطقه شکار ممنوع تبدیل شود زیرا مناطق شکار ممنوع مورد حمایت است و از برداشت بی رویه معدن کاران جلوگیری می شود.

وی با بیان اینکه در سال های گذشته ۱۵۰ هزار قطعه پرنده از ۱۳۷ گونه در تالاب گاوخونی فرود می آمدند، افزود: بر اساس آمارها سال گذشته دو هزار قطعه و سال جاری شش هزار و ۵۰۰ قطعه پرنده در این تالاب سرشماری شدند؛ این نشان می دهد که تالاب می تواند مأوایی برای احیای این منطقه باشد.

مدیرکل ستاد مدیریت بحران استان اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر پنج درصد از تالاب گاوخونی نمناک است، ادامه داد: استمرار جریان آب به سمت گاوخونی خواسته همه است و این موضوع را از وزارت نیرو پیگیری کردیم.

* وجود سه میلیون  و ۲۰۰ هزار هکتار بیابان در سطح استان اصفهان

شیشه فروش با اشاره به وجود سه میلیون  و ۲۰۰ هزار هکتار بیابان در سطح استان اصفهان، خاطر نشان کرد: یک میلیون و ۹۲ هزار هکتار از این بیابان ها کانون بحران به شمار می رود و ۱۶ کانون فرسایش بادی شناسایی شده است.

وی با بیان اینکه فرسایش خاک سالانه ۱۲۰ میلیارد تومان به استان اصفهان خسارت وارد می کند، یادآور شد: خرداد ماه امسال شهر اصفهان چند روزی را متأثر از خیزش ریزگردها و افزایش غلظت آلاینده ها بود؛ از این رو ۴۰ میلیارد تومان برای کنترل بیابان و مالچ پاشی و  ۱۴ میلیارد تومان نیز برای جلوگیری از گردو غبار از جمله در شرق اصفهان برای هزار هکتار نهال کاری و ۱۴۰ هکتار مراقبت و آبیاری و ۴۰۰ هکتار مدیریت روان‌آب اختصاص یافته است.

مدیرکل ستاد مدیریت بحران استان اصفهان با بیان این مطلب خاطرنشان کرد: در ورزنه نیز با توجه به شرایط خاص بیابان زایی منطقه، چهار هزار هکتار تاغ کاشته شده است و در ۳۰ کیلومتر تپه های ماسه ای در این منطقه حفاظت می شود.

شیشه فروش ضمن تقدیر از برگزاری گرامیداشت روز تالاب ها در تالاب گاوخونی، تصریح کرد: قطعنامه ای که در این مراسم اعلام شد در نامه ای برای وزارت نیرو ارسال خواهیم کرد.

* رودخانه زاینده رود باید از سراب تا پایاب احیا شود

وی با تاکید بر اینکه رودخانه زاینده رود باید از سراب تا پایاب احیا شود، ادامه داد: وزارت نیرو و سازمان حفاظت محیط زیست کشور طرح احیاء تالاب گاوخونی را کلید بزنند و حق آبه ها بر اساس طومار شیخ بهایی تأمین شود.

وی ادامه داد: با پیگیری ها ۲۰ میلیون مترمکعب آب برای محیط زیست رهاسازی می شود زیرا اگر نوار زاینده رود مستمر آب نداشته باشد به کانون گرد و غبار تبدیل می شود؛ همچنین در بخش های از استان فرونشست زمین را شاهد هستیم.

شیشه فروش تأکید کرد: تأمین حق آبه ها و اجرای طرح جامع احیاء تالاب گاوخونی، جلوگیری از بارگذاری ها و برداشت معادن احیاء مناطق کشاورزی طرح های نوین آبیاری با همکاری تشکل های زیست محیطی و صنف های کشاورزی یزد و اصفهان ضروری است.

مدیرکل ستاد مدیریت بحران استان اصفهان یادآور شد: ۴۵۰ هکتار از زاینده رود با پیگیری ها آزادسازی و حدود هشت کیلومتر دیوار سازی شده است؛ همچنین  ۷۰ کیلومتر جاده ساحلی و ۱۵۰ کیلومتر رُپرگذاری شده است.

وی گفت: نیروهای نظارت و گشت محیط زیست و آب منطقه ای و صنف کشاورزان برای جلوگیری از برداشت های غیرمجاز به طور مستمر حضور دارند.

شیشه فروش با بیان اینکه سیل فروردین ماه ۲۲ استان کشور را درنوردید و خسارت شدیدی وارد کرد، اضافه کرد: استان اصفهان برای استان های خوزستان، لرستان و گلستان ۶۰۰ کامیون هدایا و اقلام مورد نیاز ارسال کرد؛ همچنین در استان کرمانشاه ۱۲ هزار واحد مسکونی بازسازی کرد و در سرپل ذهاب نیز سه هزار واحد مسکونی ساخت.

* ۵۵ میلیارد تومان برای اجرای ۹۲ پروژه آبخیزداری و پخش سیلاب و نهال کاری

وی با بیان این مطلب خاطرنشان کرد: با اجرای طرح های آبخیزداری و پخش سیلاب می توان سیلاب را کنترل کرد؛ از این رو در سال جاری ۵۵ میلیارد تومان برای اجرای ۹۲ پروژه آبخیزداری و پخش سیلاب و نهال کاری در استان اصفهان اختصاص یافته است.

مدیر کل ستاد مدیریت بحران استان اصفهان با بیان اینکه احیاء جاده ورزنه نیز پیگیری می شود، خاطرنشان کرد: بهمن امسال ماه سردی است و فشار گاز در مناطق شمالی کشور کاهش داشته است، به نیروگاه‌ها اعلام شده بود که برای صرفه جویی در مصرف گاز مازوت استفاده کنند اما استان اصفهان اعلام کرد که این استان به هیچ وجه استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه ها را نمی پذیرد چرا که شهر اصفهان در جهت وزش باد قرار دارد و این اقدام به افزایش آلاینده های هوا منجر خواهد شد.

* ۸۰ روز ناسالم برای گروه های حساس

وی با بیان اینکه کلانشهر اصفهان از ابتدای امسال تاکنون ۸۰ روز ناسالم برای گروه های حساس را تجربه کرد، اضافه کرد: اگر نیروگاه ها مازوت مصرف کنند روزانه ۶۰۰ تن گوگرد در هوا منتشر می شود از این رو مجموعه مدیریت استان برای حفظ سلامت جامعه اجازه نداد نیروگاه ها مازوت استفاده کنند.

شیشه فروش با تأکید بر لزوم صرفه جویی در مصرف گاز و برق، گفت: با صرفه جویی نیاز نیروگاه‌ها را توانستیم با گاز تأمین کنیم.

در مراسم گرامیداشت روز جهانی تالاب ها که در تالاب بین المللی گاوخونی برگزار شد، نمایندگان مجلس، سمن های زیست محیطی استان اصفهان و نمایندگان سمن های زیست محیطی یزد و مردم ورزنه حضور داشتند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد