صاحب نیوز

156981195

نخستین کیت تشخیص کرونا در کشور تولید شد + جزئیات

نخستین کیت تشخیص کرونا در کشور توسط وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تولید شد.

کدخبر: 994498
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۲/۰۵ @ ۰۹:۳۷


به گزارش صاحب نیوز؛ این روزها که کرونا تبدیل به داغ ترین بحث روز در همه جای ایران و جهان شده است، همه دولت ها در صدد پیشگیری از شیوع، ابتلا و کنترل آن هستند. راه تشخیص این بیماری هم استفاده از کیت های مخصوصی است که پیش از محمدمهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفته بود: «تنها یک هفته است که سازمان جهانی بهداشت کیت تشخیص این بیماری را در اختیار کشور‌های دنیا قرار داده است و ما هم از یک هفته پیش کیت را در اختیار داریم». امّا شب گذشته اعلام شد که اولین نمونه از کیت‌های نشخیص کرونا توسط متخصصان و دانشمندان ایرانی در وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ساخته شد.

این کیت‌ها، اصلی‌ترین دستگاه‌های تشخیص ابتلای افراد به بیماری کرونا است که برای اولین بار در داخل کشورمان توسط متخصصان وزارت دفاع ساخته شده است. در کنار این دستاورد بدیهی است که تولید و عرضه هر کیت نیازمند ارزیابی، تأیید و مجوز سازمان غذا و دارو خواهد بود.

گفتنی است برای تشخیص آزمایشگاهی ویروس جدید کرونا از روشی به نام واکنش زنجیره‌ای پلی‌مراز کمی با استفاده از آنزیمی به نام نسخه‌بردار معکوس استفاده می‌شود. واکنش زنجیره‌ای کمی یا “همزمان” این مزیت را دارد که علاوه بر تشخیص ویروس، از روی تعداد ژنوم می‌توان تعداد ویروس را نیز در نمونه آزمایش شده تعیین کرد.

انتهای پیام/