صفحه اصلی » بین الملل » میانجی گری ایران یا خروجی دیدار پوتین و ترکیه؛ کدام یک آینده منطقه را آرام می کند؟

میانجی گری ایران یا خروجی دیدار پوتین و ترکیه؛ کدام یک آینده منطقه را آرام می کند؟

آنچه آینده این منطقه را رقم خواهد زد، دیدار پوتین و اردوغان خواهد بود و البته برخی کارشناسان اعتقاد دارند بار دیگر به پادرمیانی ایران برای حل تنش ها در منطقه نیاز است.

تاریخ انتشار: ۱۵:۳۰ - شنبه ۱۳۹۸/۱۲/۱۰

به گزارش صاحب نیوز؛ کشته شدن ده‌ها نظامی ترکیه در ادلب سوریه در حمله هوایی نیروهای دولتی باعث شده تا خطر بروز یک درگیری جهانی یا “یک رویارویی بزرگ بین المللی” بیشتر مورد توجه یا در واقع نگرانی قرار بگیرد؛ به نظر می رسد ترکیه بار دیگر در نقش پدرخواندگی تروریست های سوری وارد منطقه شده و درحال برهم زدم آرامش منطقه پس از دفع خطر داعش در مرحله اول و آزادسازی منطقه ادلب در مرحله دوم است.

دو کشتی نظامی ناوگان دریای سیاه برای تقویت گروه کشتی‌های روسیه در سواحل سوریه به سمت دریای مدیترانه حرکت کردند که یکی از وظایف آنها مبارزه با تروریست‌هایی است که بسیاری از آنها از حمایت آنکارا برخوردار هستند.

البته مقامات روسیه تأکید می‌کنند که قصد جنگیدن با ترکیه را ندارند و در اثبات این مسئله، برنامه ریزی شده تا هفته آینده روسای جمهور دو کشور در مسکو با یکدیگر دیدار کنند.

روز جمعه، آنکارا رسما تأیید کرد که شب جمعه در منطقه کاهش تنش ادلب، 33 سرباز ترک بر اثر حمله هوایی ارتش سوریه جان خود را از دست دادند و ده‌ها نفر نیز زخمی شدند؛ در مقابل دولت  سوریه اعلام کرده است که این نظامیان در بین نیروهای تروریستی حضور داشته و دولت سوریه مواضع تروریست ها را مورد حمله قرار داده است.

این ادعای دولت سوریه را دولت روسیه نیز تایید کرده است.

اختلاف در تفسیر وقایع رخ داده در سوریه بین آنکارا و مسکو نخستین بار نیست که رخ می دهد ، اما تاکنون طرفین موفق شده‌اند اوضاع را حل و فصل کرده و به توافق برسند، البته این بار تعداد قربانیان خیلی زیاد بود.

امروز  رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه طی نشستی در استانبول درباره تحولات اخیر ادلب گفت: دیروز با پوتین صحبت کردم و به او گفتم که از جلو راه ما کنار برود و ما و دولت سوریه را تنها بگذارد. ما آنچه را باید انجام می‌دهیم.

وی با اشاره به حضور 3.7 میلیون آواره سوری در ترکیه اظهار داشت: در حال حاضر نیز یک و نیم میلیون نفر در پشت مرزهای ما هستند.

رئیس جمهور ترکیه با بیان اینکه در سوریه به دنبال نفت یا چیز دیگری نیستیم، گفت: خواهان تضمین مرزهایمان از طریق ایجاد یک منطقه امن در شمال سوریه هستیم.

وی با طرح این موضوع که به دعوت اسد به آن‌جا نرفتیم بلکه به دعوت مردم سوریه آنجا هستیم، گفت: تا زمانیکه مردم سوریه نگویند «این کار دیگر تمام شد» نیت خروج از آنجا را نداریم.

رئیس جمهور ترکیه با بیان اینکه از ماهها قبل به اروپا گفتیم اگر این روند ادامه یابد(عملیات ادلب) ما ناچار به باز کردن مرزهایمان هستیم، گفت: آنها باور نکردند ولی ما مرزها را باز کردیم و دیروز 18 هزار نفر عبور کردند و امروز به 25-30 هزار نفر خواهد رسید. این روند ادامه خواهد یافت زیرا اروپا باید به سخنان خود عمل کند. ما نمی‌توانیم این تعداد مهاجر را بپذیریم و شما نیز باید همکاری کنید.

همین امر و باز شدن مرزهای ترکیه موجب سرازیر شدن مهاجران به مرزهای یونان شده است که در ادامه یونان نیز با گاز اشک آور و نیروهای ویژه و درگیری با مهاجران مانع ورود آن ها به کشورش شده است.

در این رابطه در محافل کارشناسی ترکیه بر این عقیده هستند که مقامات آنکارا در صورت تکرار حملات نیروهای دولتی سوریه، حتی ممکن است تنگه بسفر را به روی کشتی‌های نظامی ببندد. به گفته آنها ترکیه منافع روسیه در سوریه را به رسمیت شناخته و سعی نمی کند تا به آنها آسیب برساند. ولی قصد عقب نشینی هم نداشته و به هر قیمتی می خواهد از منافع خود در ادلب دفاع کند، حتی اگر روابطش با مسکو تیره شود.

برهمین اساس آنچه آینده این منطقه را رقم خواهد زد، دیدار پوتین و اردوغان خواهد بود و البته برخی کارشناسان اعتقاد دارند بار دیگر به پادرمیانی ایران برای حل تنش ها در منطقه نیاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد