صفحه اصلی » بین الملل » اینجا هند؛ مادران و کودکان را زنده به گور می کنند + فیلم

فاجعه ای انسانی که در سایه اخبار کرونا در حال رخ دادن است؛

اینجا هند؛ مادران و کودکان را زنده به گور می کنند + فیلم

همزمان با استقبال مقام‌های هند از دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، هندوهای افراطی در این کشور به مسلمانان معترض به قانون جدید این کشور حمله کرده اند که در اثر این حمله که با همراهی نیروهای نظامی این کشور بود بیش از 100 نفر کشته شدند.

تاریخ انتشار: ۱۳:۱۱ - سه شنبه ۱۳۹۸/۱۲/۱۳

به گزارش صاحب نیوز؛ 21 آذرماه امسال قانونی جدید در پارلمان شبه قاره هند به تصویب رسید که آغازگر اعتراضات مردمی در این کشور بود. این قانون که به اصلاح قانون شهروندی معروف شده است به مهاجران کشورهای همسایه که به صورت غیرقانونی پیش از سال 2015 وارد این کشور شده اند، شهروندی اعطا می کند. آنچه موجب اعتراضات به این قانون شده است بند مذهبی است که در آن قرا داده شده است و این قانون را مختص به هندوها، مسیحی‌­ها، سیک­‌ها، بودایی‌­ها و پارسیان است و شامل مسلمانان نمی شود.

دولت هند مدعی است که با این قانون به کمک اقلیت هایی رفته که در کشورهای همسایه هند مورد تعقیب قرار گرفته اند و این در حالی است که مسلمانان روهینگیایی در سال های گذشته بیشترین سطح آزار را از دولت همسایه و بودایی هند میانمار دیده اند و هم اکنون در مرزهای کشور هند به سر می برند.

اگر چه نخست وزیر این کشور مدعی است این قانون به ضرر مسلمانان نیست اما جمعیت 200 میلیون نفری مسلمانان هند که امروز در اقلیت قرار دارند با اجرای این قانون بیش از پیش به حاشیه رانده می شوند.

برهمین اساس اعتراضاتی نسبت به این قانون در برخی از شهرهای هند از جمله حیدرآباد و حتی دهلی نو از ماه پایانی سال گذشته میلادی آغاز شد که همزمان با ورود دونالد ترامپ به این کشور توسط افراطیون هندو به خشونت کشیده شده است.

معترضان مسلمان که تظاهرات آرامی را در این رابطه پیگیری می کنند معتقد هستند این قانون خلاف قانون اساسی سکولار کشور است و با مردم بر اساس دین آن ها به صورت متفاوتی برخورد می شود و تلاش سالیان طولانی برای صلح بین مذاهب در این کشور را به  چالش می کشد. مسلمانان هند نگرانند زیر سایه قانون جدید حق و حقوق شهروندی که آنها در طول دهه ها پس از استقلال از استعمار بریتانیا از آن محافظت کرده ­بودند، به راحتی از بین برود و در مراحل حادتر باعث دستگیری و فرستادن آنها به اردوگاه‌­های مخصوص شود.

ارمغان دونالد ترامپ برای هند، خشونت سازمان سافته علیه مسلمانان

همزمان با استقبال مقام‌های هند از دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در حیدرآباد این کشور، روز گذشته دهلی نو شاهد درگیری‌های خشن حامیان و مخالفان این قانون بود.

درگیری‌ها بعد از آن صورت گرفت که بین هزاران نفر از تظاهر‌کنندگان مخالف قانون اعطای تابعیت هندی و موافقان آن صورت گرفت و نیروهای پلیس هم به رغم استفاده از گاز اشک آور و نارنجک‌های دودزا نتوانست این درگیری‌ها را مدیریت کند و براساس گفته یکی از مقامات هند حداقل هفت نفر کشته و ۹۰ تن زخمی شدند.

اما این درگیری ها در هند به این نقطه ختم نشد و با چراغ سبزی که گویا ترامپ به نخست وزیر هند داده است برخی از افراطیون هندو در روزهای گذشته به مسلمانان این کشور حمله کردند و به بسیاری از خانه ها و مساجد تعرض کردند.

نماینده دولت در شمال دهلی نو به یکی از رسانه های محلی این کشور اعلام کرده است: در جریان آشوب های هفته گذشته خسارت های قابل توجهی به 745 بنا و خودرو وارد شده است.

در این گزارش ضمن تشریح جزئیات تصریح شده: در جریان حمله به مسلمانان 122 خانه، 322 مغازه و فروشگاه و همچنین 301 خودرو که متعلق به شهروندان بود از بین رفته اند.

دولت هند ضمن افزایش شمار زخمیان این حادثه هولناک اعلام کرد: تاکنون زخمی شدن 350 نفر در جریان حمله مردم (هندوهای افراط گرا) و نظامیان به مسلمانان تائید شده است.

اگرچه در جریان این حملات آمارهای دولتی مرگ 50 مسلمان را تائید کرده اند ولی منابع غیر رسمی اعلام کرده اند تعداد قربانیان این حادثه حداقل 100 نفر است.

بخش دیگری از این درگیری ها، اقدامات ضدانسانی هندوهای افراطی علیه کودکان و زنان است؛ انتشار تصاویری از زنده به گور کردن یک مادر و فرزندش توسط هندوها به گفته خبرگزاری تسنیم عصبانیت مردم این کشور و مسلمانان جهان را برانگیخته است.

از طرفی روز گذشته جنازه سه مسلمان از گنداب ها و فاضلاب هند کشف شده است و جست و جو برای کشف اجساد بیشتر ادامه دارد.

بنابر گزارشی که خبرگزاری تسنیم منتشر کرده است، منابع محلی در این خصوص اعلام کرده اند: جنازه ها پیش از کشته شدن مورد شکنجه قرار گرفته اند و هندوهای افراط گرا آنها را پس از مرگ به چاله های متعفن انداخته اند.

وزیر کشور هند: ما مسیر آمریکا و اسرائیل را ادامه خواهیم داد

بنابر این گزارش «امیت شاه» وزیر کشور هند ضمن دفاع از اقدام نظامیان این کشور تاکید کرده است: ما مسیر آمریکا و اسرائیل را ادامه خواهیم داد.

محمود معلمی در این رابطه در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز با بیان اینکه «لایحه اصلاح قانون اهدای شهروندی» در این کشور تابعیت را به سایر ادیان غیر مسلمان می دهد، عنوان کرد: افراد تابع این قانون، مهاجرانی هستند که از بنگلادش، افغانستان، پاکستان و دیگر همسایه های هند وارد این کشور شده اند.

وی با بیان اینکه بخشی از این کشورها در سال های قبل جزئی از سرزمین هند بوده که به مرور مستقل شده اند، خاطرنشان کرد: به نظر می رسد این لایحه به دنبال ضربه زدن به اقلیت مسلمانان در این کشور است تا آن ها درصد جمعیتی آن ها را بیش از میزان فعلی در این کشور کند.

معلمی با اشاره به نقش آمریکایی ها در تصویب و اجرای این لایحه، خاطرنشان کرد: همراه با سفر ترامپ به این کشور در شهرهایی مانند حیدرآباد و دهلی نو این اعتراضات تشدید شد و تاکنون هم تعدادی کشته و زخمی داشته است.

احتمال تکرار حوادث زمان خروج استعمار از هند و گسترش خشونت ها

معملی با بیان اینکه این راهبرد مشترک حکومت های قانون شکن است، خاطرنشان کرد: مسلمانان هند، تجربه قوانین و اتفاقات کشمیر را در جلو چشم خود دارند و بر همین اساس این حرکت در هند را خلاف قانون اساسی هند می دانند.

کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به نقش مشترک آمریکایی ها و دولت هند در این مسئله، گفت: دولت هند تاکنون همراهی هایی با دولت آمریکا در مسائل مختلف داشته اند که این حکرت هم بخشی از همان راهبرد است.

با توجه به صحبت های وزیر کشور هند و تحلیل های انجام شده از کشور هند به نظر می رسد یک فاجعه انسانی در هند درحال وقوع است که ادامه فجایعی است که سال های گذشته در کشمیر و میانمار اتفاق افتاد و اگر مسئولان وزارت خارجه ایران موضعی جدی تر در این رابطه نگیرند جان هزاران نفر انسان در منطقه شبه قاره هند به خطر می افتد و فاجعه انسانی جدید شبیه آنچه در میانمار اتفاق افتاده تکرار می شود.

به نظر می رسد این شبه قاره در وضعیتی مشابه زمان خروج استعمار انگلیس و تقسیم شدن به دو کشور هند و پاکستان و یا حوادث سال 90 میلادی و خشونت های گسترده در کل این کشور قرار دارد که هر چه سریع تر باید سازمان های جهانی و کشورهای مسلمان وارد عرصه شوند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد