صفحه اصلی » بین الملل » قمار اردوغان بر سر تنها برگ برنده خود/ اروپا در پاسخ به باز شدن مرزهای ترکیه چه اقدامی انجام می دهد؟

قمار اردوغان بر سر تنها برگ برنده خود/ اروپا در پاسخ به باز شدن مرزهای ترکیه چه اقدامی انجام می دهد؟

اردوغان روز گذشته در سخنانی در جمع نمایندگان پارلمانی حزب عدالت و توسعه، گفت: «موج ورود پناهجویان به اروپا ادامه خواهد داشت مگر اینکه قانون اساسی جدیدی بر اساس وحدت سیاسی و تمامیت ارضی سوریه ایجاد شود، انتخابات آزاد برگزار گردد و دولت دموکراتیک منتخب مردم به روی کار بیاید»؛ این صحبت ها با واکنش یک مقام اروپایی همراه بود.

تاریخ انتشار: ۱۵:۰۹ - چهارشنبه ۱۳۹۸/۱۲/۱۴

به گزارش صاحب نیوز؛  حمایت های اردوغان از تروریست ها در شهر ادلب و حمله نیروی هوایی سوریه به مواضع تروریست ها که کشکشته شدن شماری از سربازان ترک را به همراه داشت، آغازگر دوره ای جدید از تقابل بین دو کشور در سال جاری به شمار می رود که بار دیگر تریکه را از مواضع روسیه و ایران دور کرد.

ادلب که این روزها تبدیل به باتلاقی برای اردوغان شده او را وادار کرده است که تنها برگ برنده خود را رو کند و تهدید همیشگی خود علیه اروپا مبنی بر باز کردن مرزهای خود به روی مهاجران را اجرا کند.

اردوغان روز گذشته در سخنانی در جمع نمایندگان پارلمانی حزب عدالت و توسعه، گفت: «موج ورود پناهجویان به اروپا ادامه خواهد داشت مگر اینکه قانون اساسی جدیدی بر اساس وحدت سیاسی و تمامیت ارضی سوریه ایجاد شود، انتخابات آزاد برگزار گردد و دولت دموکراتیک منتخب مردم به روی کار بیاید».

وی خطاب به اروپا توضیح داد: «اگر کشورهای اروپایی می‌خواهند بحران پناهجویان را حل کنند، باید از راهکارهای سیاسی و انسانی ترکیه در سوریه حمایت کنند… برای کشورهای اروپایی که هر روز صدای قدم‌های فاشیسم از آنجا بلندتر به گوش می‌رسد، وضعیتی مانند این (افزایش موج پناهجویان) یک فاجعه واقعی خواهد بود. امیدواریم که وضعیت کنونی، اتحادیه اروپا را به دیدن واقعیت و ارائه حمایت لازم به کشور ما مجاب کند.»

رئیس‌جمهور ترکیه درباره باز کردن گذرگاه‌ها برای ورود پناهجویان به اروپا افزود:‌ «بعد از حمله‌ای که منجر به کشته شدن ۳۶ سرباز ما شد، گذرگاه‌ها را برای پناهجویانی که می‌خواستند به اروپا بروند گشودیم، و این کاملا با قوانین بین‌المللی مطابقت دارد. اینکه اروپایی‌ها مرزهای خود را به روی پناهجویان می‌بندند و قایق‌های آنها را غرق می‌کنند، با اعلامیه جهانی حقوق بشر منافات دارد».

در مقابل رئیس کمیسیون اروپا با چشم‌پوشی از سرکوب مهاجران سوری در مرزهای یونان، از این کشور به عنوان سپر اتحادیه اروپا یاد کرده و کمک بروکسل به آتن برای مقابله با پناه‌جویان را خواستار شد.

صحبت های این مقام اروپایی درحالی است که روزهای گذشته یونان با اعمال خشونت علیه پناهجویان از گاز اشک آور در مقابل آن ها استفاده کرده است.

حال باید دید ادامه هجوم پناهجویان به یونان و مرزهای اروپا و ریسک اردوغان بر سر این کار چه نتیجه ای برای رئیس جمهور ترکیه به همراه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ویژه نامه محرم

moharam99