صفحه اصلی » حوزه و دانشگاه » در 72 درصد از داروخانه ها، حداقل یکی از انواع 4 مورد کالای پرمصرف مبارزه با کرونا، قابل دستیابی است

بسیج دانشجویی:

در 72 درصد از داروخانه ها، حداقل یکی از انواع 4 مورد کالای پرمصرف مبارزه با کرونا، قابل دستیابی است

قرارگاه کرونای بسیج دانشجویی اصفهان با اشاره به رونق تولید اقلام پیشگیری از کرونا در اصفهان، نسبت به عدم توزیع عادلانه،کنترل قیمت ها و نبود اقلام بهداشتی در برخی شهرستان های استان هشدار داد.

تاریخ انتشار: ۱۰:۴۰ - چهارشنبه ۱۳۹۹/۰۱/۶

به گزارش صاحب نیوز؛ قرارگاه کرونای بسیج دانشجویی استان اصفهان بیانیه شماره 10 خطاب به دادستان محترم اصفهان، ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، استاندار اصفهان و مردم شریف و عزیز استان اصفهان پیرامون “ارائه محصولات بهداشتی مبارزه با کرونا در استان اصفهان” پس از بازرسی نامحسوس از بیش از 144 داروخانه شهر اصفهان و برخی شهرستان های استان در روزهای 1 و 2 و 3 فروردین ماه 1399، صادر کرد که به شرح ذیل است:

مردم ارجمند اصفهان، در جریان باشید که بازرسی فرزندان شما در قرارگاه کرونای بسیج دانشجویی استان اصفهان در پوشش افراد معمولی و خریدار، از داروخانه های شهر اصفهان، نشان دهنده این موضوع است که از 4 قلم کالای پر مصرف بهداشتی مبارزه با کرونا (انواع دستکش، انواع ماسک، انواع ژل ضدعفونی کننده و انواع الکل) هیچ کالایی از اقلام یاد شده، به غیر از ماسک های فیلتر دار n95 – که به ندرت قابل دسترسی است- ، نایاب و غیر قابل دست یافتن نیست و با یک جستجوی معمولی، همه موارد یاد شده قابل دسترسی است. بازرسی انجام شده از 144 داروخانه در سطح 7  منطقه شهر اصفهان و شهر های فولادشهر، سمیرم، لنجان، مبارکه، نایین، ورزنه، کوهپایه، سپاهان شهر، فریدن، کاشان، نطنز، خوانسار، هرند، گلپایگان نشان دهنده این موضوع است که در بیش از 25 درصد از داروخانه ها، حداقل یکی از انواع الکل، در 50 درصد از داروخانه ها، حداقل یکی از انواع ماسک، در 27 درصد از داروخانه ها، حداقل یکی از انواع دستکش و در 54 درصد از داروخانه ها، حداقل یکی از انواع اسپری یا ژل ضد عفونی کننده، موجود است و این بدین معنی است که در حدود 72 درصد از داروخانه ها، حداقل یکی از انواع 4 مورد کالای پرمصرف مبارزه با کرونا، قابل دستیابی است. یعنی در بدترین حالت ممکن، همه مردم عزیز شهر اصفهان و شهر های اطراف قادر خواهند بود حداکثر با مراجعه به 2 داروخانه، هر موردی از موارد بالا را که نیاز دارند، تهیه نمایند. و این اعداد حکایت از آن دارد که در هیچ یک از موارد بالا، قحطی نیامده و جای نگرانی هم نیست.

 

در یک نگاه

نام محصولانواع الکلانواع ماسکانواع دستکشانواع محلول و ژل ضدعفونی
درصد موجودی25%50%27%54%
حداقل قیمت65004000جفتی 6606000
حداکثر قیمت4500017000جفتی 350065000

 

 

نکات قابل توجه:

  • متاسفانه همچنان آمار نشان می دهد توزیع اقلام یاد شده در مناطق مختلف شهر اصفهان با تفاوت های زیادی روبرو است به صورتی که در مناطق مرفه نشین و سطح بالای درآمدی مثل خیابان های توحید و دروازه شیراز، تقریبا اکثر موارد یاد شده به راحتی قابل دست یابی و در مناطق ضعیف تر مثل زینبیه و شهر های کوچک اطراف، موارد یاد شده به سختی قابل دسترس اند. همچنین مانند گزارش قبل، بیشترین دسترسی به اقلام مذکور در داروخانه های محلی و کمترین آن در داروخانه های متصل به بیمارستان ها و درمانگاه هاست.
  • هنوز اختلاف قیمت های مشهود و قابل توجهی در ارائه محصولات مختلف در داروخانه های متفاوت قابل مشاهده است که حکایت گر تخلف بعضی داروخانه ها و عدم وجود نظارت های موثر است.
  • به فضل خدا و همکاری مردم شریف و برخی نهادهای مربوطه، بازرسی های ما، حکایت از آرامش بیشتر بازار محصولات اصلی مقابله با کرونا دارد و نشان از کاهش تقاضا برای احتکار های خانگی و راه افتادن چرخ های تولید این محصولات است.
  • برآورد های بازار نشان می دهد که ژل های ضد عفونی کننده و ماسک های پارچه ای بیشترین موارد موجود در بازاد و انواع دستکش (یکبار مصرف و لاتکس) و ماسک یکبار مصرف ، کمترین کالای موجود در بازار است.
  • به نهاد های مسئول گوشزد می گردد؛ در این روز های التهاب بازارِ اقلامِ پیشگری از کرونا، این نگرانی وجود دارد که اقلام تقلبی و بعضا مخرب در بسته بندی های عادی و بدون علائم تضمین کننده بهداشت و سلامت کالا، به مردم عرضه و موجب تشدید بحران گردد که نیازمند توجه بیشتر نهاد های نظارتی است.
  • شهرستان نایین در روز 1 و 2 فروردین و شهرستان سمیرم در 1 و2 و3 فروردین ماه هیچ گونه اقلام و کالای پزشکی در داروخانه ها عرضه نگردیده است.
  • نسبت موجودی انواع دستکش (یکبار مصرف و لاتکس) در داروخانه ها موجود نمی باشد و بعضاً با قیمت خیلی بالا عرضه می شود.
  • بیشتر سوپر مارکت ها، ابزار فروشی ها و فروشگاه­های عمده نیز محصولات نامبرده رو با قیمت های بالا عرضه می کنند.
  • گزارش بعدی قرارگاه کرونای بسیج دانشجویی استان اصفهان، از اوضاع ارائه اقلام پر مصرف مبارزه با کرونا در استان اصفهان، به زودی و در روزهای آینده، به محضر مردم عزیز اصفهان، ارائه خواهد شد.

 

فروردین ماه 1399

قرارگاه کرونا بسیج دانشجویی استان اصفهان

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ویژه نامه محرم

moharam99