صفحه اصلی » اقتصادی » اقتصاد ایران امروز آماده یک خیز بزرگ است

اقتصاد ایران امروز آماده یک خیز بزرگ است

عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان با بیان اینکه اقتصاد ایران امروز آماده یک خیز بزرگ است، عنوان کرد: این حرکت می تواند از جهات مختلف در خدمت رفاه جامعه و جبران فشارهای سال های قبل باشد.

تاریخ انتشار: ۱۵:۳۵ - جمعه ۱۳۹۹/۰۱/۸

محمدرضا حیدری در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز پیرامون نام گذاری شعار سال با عنوان «جهش تولید» اظهار کرد: نامگذاری امسال با این عنوان، اقدام هوشمندانه ای از سوی مقام معظم رهبری بود؛ در طول دهه 90 تحریم ها و مسائلی که در دولت های مختلف ایجاد شد، کشور را به این سمت برد که ما نگاه جدی تری به توانمندی های داخلی داشته باشیم و این توانمندی ها را در خدمت شکوفای اقتصادی قرار دهیم.

اقتصاد ایران امروز آماده یک خیز بزرگ است

عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان با بیان اینکه اقتصاد ایران امروز آماده یک خیز بزرگ است، عنوان کرد: این حرکت می تواند از جهات مختلف در خدمت رفاه جامعه و جبران فشارهای سال های قبل باشد.

وی با بیان اینکه برای این جهش سه رکن اساسی نیاز است، گفت: رکن اول این جهش قوای سه گانه مجریه، قضائیه و مقننه هستند، رکن دیگر تولید و رکن نهایی مصرف است.

حیدری روح حاکم بر این سه رکن را عزم جدی و کار جهادی برای جبران خسارت های قبلی دانست و خاطرنشان شد: نوآوری و پیدا کردن راه های میانبر، پذیرش ریسک توسط کنش گران اقتصادی و فرصت دانستن تحریم برای مقابله با آسیب ها و ضعف های اقتصاد ایران که به خاطر دولتی بودن آن وجود دارد، استفاده حداکثری از شرکت های دانش بنیان لازمه این کار است.

مسیری که کرونا در اقتصاد پیش روی اقتصاد باز کرد

این اقتصاددان در مثالی در رابطه با توانمندی های مورد غفلت واقع شده در کشور، اظهارکرد: بحران کرونا به ما نشان داد، دولت الکترونیک، کسب و کارهای دیجیتال، آموزش های مجازی یک ظرفیت چندده میلیارد دلاری است که از جهات مختلف از آن غفلت شده است.

وی انتخاب متفاوت نسبت به دوره های قبل را نوید بخش اصلاح انفعال مجلس دهم دانست و خاطرنشان کرد: ریل گذاری و نظارت اثربخش مجلس یک بخش مهم از رکن قوای سه گانه است که حضور آیت الله رئیسی در راس قوه قضائیه هم نویدبخش ریشه کن شدن موریانه فساد اقتصادی در کشور است.

حیدری ادامه داد: دولت اگرچه فرصت هایی را در سال های گذشته از دست داده است، اما چون در سال های پایانی عمر خود قرار دارد، به نظر می رسد انگیزه هایی برای جبران صدمات و خسارت های نگاه به بیگانه و تمرکز کامل بر برجام دارد.

استاد دانشگاه اصفهان پیرامون رکن تولید تاکید کرد: در این رکن باید مبنی را بر استفاده حداکثری از ظرفیت های نرم افزاری و سخت افزاری موجود با محوریت فارغ التحصیلان دانشگاهی بگذاریم.

وی با اشاره به ارزش افزوده ای که شرکت های دانش بنیان برای کشور به همراه داشته است، گفت: می توان با استفاده از ظرفیت این شرکت ها قطعات مورد نیاز صنعت و کشاورزی را در بخش های مختلف تامین کنیم.

قطعه سازی باید جایگزین مونتاژکاری شود

حیدری این قطعه سازی را گام اول دانست و گفت: باید در نهایت به ماشین سازی برسیم که با اعتماد کردن به نسل جوان را نیاز دارد.

تحلیلگر مسائل اقتصادی با اشاره به ظرفیت های عظیم اقتصاد ایران و آب دیده شدن این اقتصاد در دهه نود، گفت: تحریم های سال های 91-92 و 97-98 و پوست انداختن اقتصاد ایران ظرفیت های خوبی برای این جهش فراهم کرده است.

وی ادامه داد: اگر قوای حاکمیتی، تولیدکنندگان و مصرف کنندگان در کنار م قرار بگیرند این جهش اتفاق خواهد افتاد.

حیدری با بیان این که ایران تنها یک درصد جمعیت و بالغ بر 7 درصد منابع جهان را دارا است، گفت: بالغ بر 14 میلیون دانش آموخته دانشگاهی، دو هزار 600 کیلومتر مرز آبی، موقعیت ژئوپلیتیک وجود 12 اقلیم از 14 اقلیم، 60 ماده معدنی از مجموع 80 ماده معدنی کشف شده، نفت و گاز و پنجره جمعیتی، ظرفیت یک هزار و 500 میلیارد دلاری 600 میلیون نفر همسایگان ایران همه ظرفیت های این جهش است.

استاد دانشگاه باید گفتمان این جهش را در جاعه جا بیندازند، گفت: با این رویکرد اقتصاد ایران در سال پایانی این قرن، وارد فاز کاهش تورم و رکود و رفاه جامعه شود.

باید تحریم نفت را فرصت شمرد

وی با بیان اینکه باید تحریم نفت را فرصت شمرد، پیرامون عرصه های توانمند برای جهش تولید، عنوان کرد: اصلی ترین عرصه در این رابطه مسئله علم و فناوری است، باید بپذیریم در 50 سال گذشته همه تخم مرغ های ما در سبد نفت به عنوان یک اقتصاد تک محصولی و خام فروشی بوده است که مبتنی بر اراده بیگانگان قیمت و حتی اجازه صادرات آن شکل می گرفته است.

حیدری افزود: وقتی مبنا بر علم و فناوری باشد، در ابتدا توان تولید هزارن محصول از همین نفت برای ما فراهم می شود که تحریم پذیر هم نیستند که صدها و در برخی موارد هزاران برابر ارزش افزوده برای ما فراهم می کند.

بازار 12 میلیارد دلاری اقلام اساسی کشاورزی 

عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان با بیان اینکه بالغ بر 12 میلیارد دلار در حال حاضر در رابطه با واردات 7 قلم از کالای اساسی کشاورزی در طول سال می کنیم، خاطرنشان کرد: حوزه غذا، انرژی، معدن، مسکن، IT ، گردشگری و به ویژه گردشگری سلامت توان جهش در تولید داریم.

وی تصریح کرد: مسئله وابستگی صنعت ایران به خارج و مونتاژکاری از طریق شرکت های دانش بنیان و مکانیسم های لازم از جمله مهندسی معکوس باید در یک بازه قطع شود.

حیدری اذعان کرد: دو مجلس قبلی سیاست های اقتصاد مقاومتی را جدی نگرفتند و دولت نیز به این اقتصاد باور قلبی نداشته است؛ لذا تغییر مجلس و رسیدن دولت به دو سال پایانی این ظرفیت را دارد که این علم و فناوری را همانند خون در رگ اقتصاد کشور جاری کنیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد