صفحه اصلی » بین الملل » تحرکات مشکوک آمریکا در عراق؛ برنامه ریزی برای کودتا یا تجمع نیروها در برابر حملات محور مقاومت؟

تحرکات مشکوک آمریکا در عراق؛ برنامه ریزی برای کودتا یا تجمع نیروها در برابر حملات محور مقاومت؟

نظامیان آمریکایی از برخی پایگاه های خود در عراق به این خاطر عقب نشینی کردند تا از واکنش عراقی ها به نقشه های جدیدشان جلوگیری کنند. ایالات متحده از یک طرف دست به اقدامات تنش آمیز می زند و از سوی دیگر از مقرهای نظامی خود در عراق عقب نشینی می کند؛ آینده عراق با این تحرکات به چه سمتی می رود؟

تاریخ انتشار: ۱۶:۱۹ - دوشنبه ۱۳۹۹/۰۱/۱۱

به گزارش صاحب نیوز؛ روزهای گذشته، در کنار تمام اخبار کرونایی که در کشور و جهان مخابره می شود، برخی تحولات نیروهای نظامی آمریکا در عراق نیز از چشم تحلیلگران و بنگاه های خبری منطقه و ایران دور نماند و در صدر اخبار برخی از خبرگزاری ها قرار گرفت.

یک منبع امنیتی عراق روز یکشنبه گفت که چند هواپیمای حامل نظامیان و مستشاران آمریکایی در میان تدابیر بی‌سابقه امنیتی در پایگاه عین الأسد در منطقه هیت واقع در غرب الأنبار فرود آمدند.

این منبع افزود که این هواپیماها همچنین حامل تجهیزات جنگی بود که ممکن است از مکان‌هایی که نیروهایی آمریکایی اخیرا آنجا را ترک کرده‌اند، به عین الأسد انتقال داده شده باشد.

برخی از منابع خبری در عراق و آمریکا هم از احتمال حمله قریب الوقوع نیروهای تروریستی سنتکام به مواضع حشدالشعبی در عراق خبر دادند. خبری که با گفت و گوی روبرت وایت فرمانده نیروهای آمریکا در عراق پیرامون نقشه حمله به گردان کتائب با نیویورک تایمز بر آن صحه گذاشته شد و البته به گفته برخی آن را خنثی کرد.

اما در مقابل برخی از نظریه پردازان این تحرکات را نشان دهنده تجمع آمریکایی ها در یک پایگاه برای مقابله با حملات احتمالی نیروهای متحد ایران در عراق می دانند تا رسوایی های ماه های گذشته برای این ارتش تروریستی تکرار نشود.

«سعد الکعبی»، تحلیلگر سیاسی عراقی در باره معتقد است که نظامیان آمریکایی از برخی پایگاه های خود در عراق به این خاطر عقب نشینی کردند تا از واکنش عراقی ها به نقشه های جدیدشان جلوگیری کنند. آمریکا از یک طرف دست به اقدامات تنش آمیز می زند و از سوی دیگر از مقرهای نظامی خود در عراق عقب نشینی می کند.

هر چند این تحلیلگر مسائل داخلی عراق در ادامه خود این سیاست را هم مبتنی بر سیاست های تغییر رفتار آمریکایی ها در قابل عراق توصیف کرده و گفته است آمریکا نظامیانش را به سمت اماکن و فواصل دورتری از تیررس موشکهای مقاومت منتقل کرده تا از واکنش عراقی ها به طرحهای جدیدش دور باشد به ویژه اینکه وزیر دفاع آمریکا و وزیر خارجه این کشور لحن خود را علیه عراق تشدید کرده اند و نیز باید به مقاصد پنهان آمریکا علیه گروههای مقاومت اشاره کرد.

رابطه ویروس کرونا با تحولات عراق

حمید باقری در این رابطه در  گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: پیرامون این تحرکات دو احتمال وجود دارد؛ یک احتمال این است که آمریکایی ها به دنبال نوعی کودتا در کشور عراق است.

کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه این تحرکات حتی با ویروس کرونا نیز در ارتباط است، گفت: در صحبت های سردار سلامی، فرمانده سپاه پاسداران به احتمال حمله بیوتروریسم توسط آمریکایی ها اشاره شد و آمریکا در این رابطه به دنبال سلطه صهیونیست ها است.

وی با بیان اینکه آمریکایی ها به دنبال چند هدف بزرگ در این رابطه هستند، عنوان کرد: شرایط فعلی در خود عراق هم رضایت بخش نیست و تحرکات موجود در عراق از نبود هماهنگی بین نیروهای وفادار به خاک عراق در برابر آمریکا ها حکایت دارد که آمریکایی ها این فرصت را مغتم شمرده اند.

باقری ادامه داد: ایالات متحده به دنبال رهایی از حاکمیت شیعی در عراق پس از رهایی از داعش در این کشور است.

این کارشناس احتمال دیگر متمرکزسازی نیروهای نظامی آمریکا برای دور ماندن از حملات نیروهای مقاومت دانست و گفت: ماشین جنگی آمریکا به صورت سیستمی عمل می کند و اگر بخشی از این سیستم دچار مشکل شد کل آن دچار مشکل می شود.

وضعیت آمریکایی ها در منطقه همانند گذشته نیست

وی ادامه داد: وضعیت آمریکایی ها در منطقه همانند گذشته نیست و در بسیاری از نقاط امریکایی ها زمین گیر شدند و ترس آن ها از نیروهای حشدالشعبی و نیروهای وفادار به ایران وجود دارد؛ البته این احتمال نسبت به احتمال اول ضعیف تر است.

باقری در پاسخ به خبرنگار ما در رابطه با پیشبینی خود از تحولات عراق گفت: با این حرکات هایی که از سوی برخی از جریان های عراق مشاهده می شود، باید هرچه سریع دولت متمرکز عراق شکل بگیرد، چرا که بیشترین سود را از بی دولتی فعلی آمریکایی ها می برند.

 سردار یدالله جوانی معاون سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این باره معتقد است: آمریکایی ها با تمرکز بر نوعی عملیات روانی می خواهند کارهای خود را به پیش ببرند و در این زمینه تهدیداتی علیه گروهای مقاومت در عراق و بعضا هم تهدیداتی علیه ایران مطرح می‌کنند؛ آنها به دنبال این هستند تا از این طریق بتوانند بر روند تحولات تاثیر بگذارند و آنها را به سمت و سویی که مد نظر خودشان است  به خصوص در موضوع انتخاب نخست وزیر در عراق و روندهای سیاسی در این کشور سوق بدهند. 

همچنین امروز عادل عبدالمهدی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق امروز دوشنبه 30 مارس 2020 از وجود پروازهایی بدون اجازه وی در نزدیکی مناطق نظامی عراق خبر و درباره احتمال اقدام به عملیات‌های خصمانه هشدار داد.

به نظر می رسد آن چه امروز بیش از هرچیزی برای عراق اهمیت دارد تشکیل یک کابینه قدرتمند با وفاق همه گروه های سیاسی داخل این کشور است و با تشکیل این کابینه و کلید خوردن روند خروج نیروهای آمریکایی که توسط پارلمان این کشور تصویب شده است این تحرکات اثرات خود را از دست خواهند داد.

انتهای پیام/

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد